Skontaktuj się z nami
+48 61 641 24 24 crb(at)grupacrb(dot)pl
Grupa CRB, 17 mar 2021

Podsumowanie roku 2020

Rok 2020, nazywany poniekąd rokiem covidowym, wywołał spustoszenie w gospodarce oraz turbulencje na rynku ubezpieczenia należności. Poczynając od producentów, kolejni dostawcy towarów i usług ograniczyli sprzedaż w kredycie kupieckim. Ubezpieczyciele należności w pierwszej połowie 2020 roku przeprowadzili rewizję swoich ekspozycji limitowych, a część z nich dokonała redukcji limitów kredytowych dotyczących firm działających w branżach zagrożonych kryzysem.

Jednocześnie ubezpieczyciele kredytu kupieckiego zainicjowali uruchomienie programu pomocowego przez Skarb Państwa. Efektem stworzenia programu są polisy eksportowe dystrybuowane przez KUKE S.A.,  które pozwalają na ubezpieczenie pojedynczych kontrahentów, którzy nie mogą zostać objęci ochroną na rynku komercyjnym. Do tej pory takie rozwiązanie było dostępne tylko na trudnych rynkach eksportowych. Na czas pandemii program został rozszerzony na kraje Unii Europejskiej i OECD.

Należy również wspomnieć o uruchomieniu w sierpniu 2020 roku pionierskiego rozwiązania, które dotyczy udzielenia przez Państwo wsparcia wszystkim komercyjnym zakładom ubezpieczeń działającym na rynku polskim tj. Atradius, Coface, Credendo, Ergo Hestia, Euler Hermes, KUKE i PZU. Ubezpieczyciele mają możliwość scedowania na Państwo części ryzyka związanego z niewypłacalnością przedsiębiorstw. Wprowadzone rozwiązanie ma na celu ochronę ekspozycji limitowej, która jest niezbędna do zapewnienia właściwej płynności finansowej wśród firm.

autor

Tomasz Pasierbowicz

Poprzedni artykul
Ranking Brokerów 2020, CRB na miejscu nr 11